Když děti dělají naschvály, kňourají nebo nechtějí „poslouchat“, můžete jako jednu z možností využít HUMOR.
Možná si myslíte, že je potřeba s dětmi o všem mluvit, řešit příčinu, ale mnohdy je opak pravdou. Sáhodlouhé diskuze, promlouvání do duše, pátrání po příčinách vzteku nebo nedejbože moralizování se mnohdy zvrtne v opačný efekt.
Když pozoruji reakce dětí na slova rodičů, bývají často rebelující, protichůdné. U dětí v poradně nebo u svých dětí ale používáme rádi tichou účast nebo humor. Samozřejmě i já jsme člověk a nejde mi to vždy, ale vím, že je to o mém „přepnutí se“.
Rodiče s humorem ale mají problém, protože je v určitých situacích dětský vztek, pláč, hysterie, fňukání vytočí do běla. Přitom nechtějí křičet na své děti, ale nemůžou si pomoci. Jak říkám, je to návyk – dostat se do nadhledu. Dá se vytrénovat a nenechat se strhnout.
Já si chci vzít do školky plavky. – Namísto rozmlouvání zkuste říct třeba něco jako „Ty brďo a bude je mít i paní učitelka jako mořská královna? A budete plavat ve sněhu nebo máte ve škocle bazén?“
Na zemi nutella/jogurt/sýr – „Blééé, neznámý objekt na podlaze, pozooor. Úklidová četa nástuuuup.“ (místo: „Kdo tu podlahu zaprasil?“ nebo místo „Co ta nutella na tom stole?!“). U starších dětí třeba když se vám válí na stole lepidlo, nabíječka, fixy… a chcete čistý stůl k večeři.
Dítě kňourá, vzteká se, ale tušíte, že je to trochu divadlo. Místo proslovu ho třeba zkuste polechtat, mkrnout na něj. Pokud Vám to oplatí, začněte uskakovat, utíkat, pištět.
Chápu, na co narážíte. Máme jít po příčině trablíku. Jenže v eskalaci (emočním rozkolu) příčinu nevyřešíte. Potřebujete ochladit situaci a nenechat dítěti zahltit jeho mozeček rostoucí emocí. Není to odvedení pozornosti, ale změna úhlu pohledu, což je běžnou terapeutickou a koučovací metodou.
Vezměte si, že jste poslali omylem peníze třeba na cizí účet. Vjede do vás bezmoc, vztek, strach, pocity viny. Řeknete to manželovi a ten…:
Možná sami cítíte, že humor přinese celé situaci, dítěti i vám ODLEHČENÍ, OPTICKY PROBLÉM ZMENŠÍ, DÁ VÁM PROSTOR SE PROPOJIT S CELÝM TĚLEM (ne jen zahlcující myšlenkou) a mnohem dříve a snáze NAJDETE CESTU VEN ZE SITUACE.
A hlavně podaří se vám udržet kontakt s dítětem.
Mou dcerku občas zachvátí emoce (většinou při únavě), má tendenci utíkat kamkoliv, což není vždy úplně sranda. Když jsme s manželem začali v těchto situacích dělat blbinky (běžím s tebou, ty jo, ty se nezdáš, jsi rychlá jako blesk, já ti už nestačím), uklidní to situaci do té míry, že můžeme poté řešit příčinu, přijímat emoce. Stejně tak v situacích, kdy už je po emoční bouři a potřebujete dítě vrátit nohama na zem (do reality), je humor na místě.
Nebojte se humoru a zařaďte srandu do svého života. Někdo říká: Neberte to (sebe) tak vážně a já potvrzuji. Protože kdysi jsem brala všechno děsně vážně:-)
HUMOR NAJDETE I V EMOČNÍCH PŘÍBĚZÍCH PRO DĚTI
Příhody Edíka a Edinky provedou dětmi různými situacemi. S humorem samozřejmě. Loučení ve školce s maminkou, vyhánění bubáka, hádku mezi sourozenci. Plný srandy a uvolnění je i díl o prázdninovém dni s mámou a tátou nebo uzdravování pokaženého robota.
👇 Stáhněte si ukázku v mp3👇